Що таке емоційний інтелект, для чого він потрібен і як його розвинути в собі

Що таке емоційний інтелект, для чого він потрібен і як його розвинути в собі

Емоції і вміння їх контролювати тісно пов’язані зі здатністю людини до адаптації. Багато вчених вважають, що саме емоційний інтелект був ключовим елементом для виживання людини в доісторичні часи.

У своїй роботі «Про вираження емоцій у людей і тварин» Чарльз Дарвін писав про роль зовнішніх проявів емоцій для виживання і адаптації. Виробивши три принципи, Дарвін наочно показав, що багато звичних для нас станів і дій спадково закріпилися за нами, будучи визнаними корисними.

Засновник психоаналізу Зигмунд Фрейд також працював над проблемами емоційних проявів. У своїх дослідженнях він прийшов до висновку, що перші етичні приписи і склепіння законів були, в першу чергу, спробою приборкати і цивілізувати емоційні прояви людини. Ця теорія підтверджується і з позиції формування релігійних норм, про які писав Конфуцій, як про спробу контролювати суспільство на підсвідомому рівні.

Першими підходами до трансформації емоцій в окремий вид інтелекту стали дослідження Едварда Трондайка і Сола Стерна, які класифікували здатність до соціальної взаємодії, як соціальний інтелект, і створили огляд методів його вимірювання. Надалі ідея кількох інтелектів була підтримана в теорії множинних інтелектів Гарднера.

Девід Векслер розділив всі людські здібності на інтелектуальні та неінтелектуальні, визначивши до останніх особистісні, соціальні та афективні здатності. На думку Векслера, саме неінтелектуальна частина відповідає за життєвий успіх людини.

Якщо вам цікава дана тема детальніше, наш Центр арттерапії та практичної психології Лідії Максимчук проводить Курс по розвитку емоційного інтелекту у Львові

Що таке емоційний інтелект?

Емоційний інтелект (EQ) – це здатність індивіда до розпізнавання і розуміння емоцій, намірів, мотивації і бажань як у самого себе, так і у оточуючих. Крім цього, розвиток EQ дозволяє керувати своїми емоціями та емоціями інших людей.
Аналіз впливу емоційного інтелекту на досягнення людини як в особистому, так і діловій сфері почалися зі спроб пояснити причини неоднозначних показників по діловому успіху осіб, що володіють високим IQ.

Так високий коефіцієнт інтелекту допомагає в отриманні високих оцінок і надходженні в бажаний інститут, але не завжди гарантує можливість отримати посаду в компанії мрії, оскільки роботодавці все частіше дивляться на соціальні можливості претендентів. Розвинений емоційний інтелект дозволяє не тільки налагодити взаємини з оточуючими людьми, але і пристосуватися до поточної ситуації в умовах турбулентної обстановки. При сучасній невизначеності і різких змінах курсу важливо мати здатність до саморегуляції і управляти не тільки своїм настроєм, а й емоційним фоном оточуючих.

Цінність емоційного інтелекту

Незважаючи на великі можливості впливу на оточуючих зі сторони емоційно грамотних людей, ключовий фактор успішності або неуспішності індивіда укладено саме у впливі емоційного інтелекту на саму людину.

Самоусвідомлення

Людина, яка володіє високим EQ розуміє власні емоції і почуття і причини їх виникнення. Вона здатна відрізняти різні відтінки тих або інших почуттів, давати собі звіт про їх виникнення та вміє позбавитись від них.

Саморегуляція

Емоційно грамотна людина спроможна керувати собою, розуміючи свої почуття і беручи повну відповідальність за свої дії. Подібний внутрішній контроль дозволяє людині уникати таких негативних емоцій як гнів, втома, страх і тривога. Розвинений емоційний інтелект означає можливість зважено підійти до оцінки своїх можливостей і переваг і ефективно вирішувати поставлені завдання за рахунок уміння вирішувати конфліктні ситуації.

Мотивація

Поняття EQ тісно пов’язане як з власною мотивацією, так і зі здатністю мотивувати інших. Людина з високим емоційним інтелектом легко навчається і володіє високими аналітичними здібностями для аналізу власних помилок і слабких сторін інших. Для емоційно грамотних людей властиво шукати взаємні точки дотику і раціонально підходити до розподілу поточних ресурсів.

Соціальна компетентність

Емоційний інтелект дозволяє краще розуміти оточуючих, не формувати помилкових і завищених очікувань, що позбавляє від недоречних негативних емоцій і почуття розчарування.

Емпатія

Важливо не тільки вміння співпереживати іншим в тих чи інших ситуаціях, а й розуміти, як почуття оточуючих можуть впливати на них в процесі прийняття рішення, і враховувати це у своїй роботі.

У сучасному світі, де відбуваються постійні зміни і фокус на внутрішніх ресурсах виходить вперед, для досягнення успіху в діяльності недостатньо розвивати свої когнітивні та інтелектуальні здібності. Емоційний інтелект, який був показником гнучкості та соціальної адаптивності, все частіше виходить на перші місця, адже саме він стає одним з показників, що дозволяють прогнозувати майбутній успіх.

Розвиток емоційного інтелекту

Як розвинути свій емоційний інтелект?
  1. Будь-які емоції повинні бути усвідомленими. Негативні емоції – тим більше. Ви можете брехати кому завгодно, але не собі, особливо коли справа стосується соціально прийнятної поведінки. Ви маєте право зізнатися собі (і нікому більше): «Цей фільм вважається безглуздою слізливою мелодрамою, але мене він жахливо зворушив».
  2. Як у вас справи зі словниковим запасом? Чи багато слів ви використовуєте для позначення почуттів? Спробуйте швидко перерахувати десяток будь-яких емоцій. Якщо ви застрягли після «напрягалово», «офігенно» і «чумний», час зайнятись розширенням словникового запасу. Інакше, як можна навчитися відрізняти одні почуття від інших, якщо для них навіть немає назв? Читайте літературу й вдосконалюйтесь.
  3. Які взагалі бувають емоції можна дізнатися від оточуючих. Більше того: зовсім навіть непогано бути в курсі відчуттів тих людей, з якими ви спілкуєтесь. Ви впевнені, що вам на сто відсотків відомі їхні емоції? А якщо поцікавитися? Або якщо поділитися своїми відчуттями і попросити реакції у відповідь? Люди, які нас оточують – невичерпне джерело різноманітності емоційного реагування. Відомий Гомер Сімпсон зводив виховання Барта до одного: з криком «Ах ти, покидьок» кидався його душити. У житті така поведінка не виглядає настільки комічно. Поспостерігайте за оточуючими: якими способами вони реагують на вимоги, на претензії, на приємні новини, на агресію, на компліменти. Знайдіть (для початку подумки) нові способи реакції на типові ситуації. Які почуття вони можуть висловлювати?
  4. Як у вас справи з локусом контролю? Вважається, що внутрішній локус контролю (є відчуття, що багато чого в житті залежить від вас, а не від обставин) сильно сприяє розвитку емоційного інтелекту.
  5. Психологічний курс «Емоційний інтелект» допоможе Вам проаналізувати безпосередньо Ваш тип реагування та розкриє для Вас глибини емоційного інтелекту.

Емоційний інтелект керівника і лідера: як розвинути?

Лідер – це риси ініціативності, контролю, розсудливості. Така людина здатна приймати відповідальні та складні рішення, авторитетна та вміє вести за собою людей. І якщо в керівництві та бізнесі застосовувати емоційний інтелект, можна досягти кращих результатів – вони будуть вищими ніж у людей, які використовують у своїй роботі лише раціональну частину психіки. Адже вищі досягнення в кар’єрі керовані, і без емоційного інтелекту неможливі.

Емоційний інтелект керівника дуже важлива його складова, розвивати його можливо і потрібно. Ця робота вимагає уваги, віддачі та бажання працювати над собою. На початкових етапах слід працювати з наставником, який дасть вам певні знання та наповнить вас ними, щоб ви навчились надалі самостійно справлятись зі складними ситуаціями.

Навички міжособистісного спілкування, вміння правильно подавати інформацію, що слід говорити, як сподобатись людям, після вдалого коучингу, звісно, покращаться. Саме ці та інші навички застосовує Лідія Максимчук у нашому центрі психології. Лідія поєднує у роботі коучинг та психологію, допоможе лідерам розвинути свій емоційний інтелект так, щоб емоції не заважали дійти до результату.

Книги про емоційний інтелект

  • Джил Хессон «Кишенькова книга про емоційний інтелект».
  • Деніел Ґоулман, Енні Маккі, і Річард Бояціс « Емоційний інтелект лідера».
  • Девід Сьзюен «Емоційна спритність».
  • Бенджамін Гарді «Не примушуй себе. Альтернатива силі волі».

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР