Синдром эмоционального выгорания

Синдром емоційного вигорання

Часто людей все менше тішить їхня робота та починає рости дратівливість та стрес. Частіше починає відчуватись втомленість, важко вдається пережити звичайний робочий день. Задоволення від роботи порівняно з початком кар’єри кудись пропадає. Спілкування з людьми викликає неприязнь та роздратування. Це все свідчить про синдром емоційного вигорання.

Що таке “емоційне вигорання” ?

Емоційне вигорання – це особливий психічний стан здорових людей, який супроводжується фізичним, емоційним та мотиваційним виснаженням. Емоційне вигорання буде характеризуватися порушенням продуктивності в роботі й житті, втомою, емоційним спустошенням, безсонням, підвищеною схильністю до соматичних захворювань. Вигорання виникає в результаті внутрішнього накопичення негативних емоцій без відповідної «розрядки» або «звільнення» від них. Це певна стрес-реакція у відповідь на безжальні виробничі і емоційні вимоги, що походять від зайвої відданості людини своїй роботі з супутньою цьому зневагою до сімейного життя або відпочинку.

Соціальний психолог Христина Маслач визначила (1982 р.) це поняття як «синдром фізичного і емоційного виснаження», що включає розвиток негативної самооцінки, негативного ставлення до праці, втрату розуміння і співчуття стосовно клієнтів і пацієнтів. Розвиток цього синдрому характерний для альтруїстичних професій, де домінує турбота про людей (соціальні працівники, лікарі, медичні сестри, учителі та ін.).

Причини виникнення емоційного вигорання

Зовнішні чинники – напружена атмосфера на роботі, несприятливі умови, екстремальні ситуації, несприятлива психологічна атмосфера.

Наприклад: 1) Перевантаження на роботі. Зрозуміло, якщо людина буде проводити на роботі понад 18 годин, рано чи пізно їй ця робота набридне.

Внутрішні чинники – особисте ставлення до себе та роботи, рівень стійкості, рівень адаптації до умов, особливості нервової системи людини, підвищена відповідальність при виконанні певних функцій.

Причинами вигорання є тривалі процеси емоційного виснаження та вичерпання ресурсів людини, під впливом довготривалого стресу, без можливості відновлення цих вичерпаних ресурсів.

 

Наша консультація психолога у Львові. Просто заповніть форму.

Симптоми професійного вигорання:

Сигнали, які можуть свідчити про синдром емоційного вигорання:

 • внутрішнє занепокоєння,
 • різного роду роздратування,
 • частий безпідставний гнів,
 • погіршення стану здоров’я, в’ялість,
 • низький рівень співчуття, взаєморозуміння,
 • відстороненість від більшості речей,
 • проблеми з концентрацією,
 • відмова від будь-якої рухової активності,
 • відчуття постійної втоми і не тільки ввечері,
 • неконтрольоване поїдання їжі або ж недоїдання,
 • можливе збільшення вживання алкоголю,
 • поганий сон(кошмари),
 • підвищена тривожність,
 • часті нервові зриви,
 • зниження ентузіазму до своєї роботи,
 • утворення більшої дистанції між співробітниками та ін.

Зазвичай симптоми з’являються разом, але всі разом вони не проявляються одночасно, тому що у кожної людини процес вигорання індивідуальний.

Як можна позбутись емоційного вигорання

Для початку потрібна профілактика вигорання, потрібно слідкувати перш за все за балансом між відпочинком і роботою. Більше активно відпочивати, займатись спортом. Не потрібно концентруватись лише на професійній діяльності, активно формувати соціальне відношення в рамках сім’ї, друзів, хобі.

Емоційне вигорання: лікування

емоційне вигорання

Якщо ж синдром емоційного вигорання вже явно проявляється потрібно звернутись до фахівця. І в залежності від стадії синдрому вигорання застосовують:

– вивчення збалансованої моделі між роботою та відпочинком;

– збільшення фізичного навантаження(заняття спортом);

– збалансоване харчування;

– психотерапія стресових життєвих ситуацій;

– приймання вітамінів і т.д. (але це все приписує спеціаліст)

Та інше, це все вивчає та призначає спеціаліст.

Профілактика професійного вигорання

Емоційне вигорання можна не допустити – це цілком можливо. Для початку потрібно не забувати за відпочинок. Для кожної людини відпочинок може бути різним, просто лежати на дивані та подивитись фільм, чи зустрітись з друзями,  просто прогулятись парком, почитати книгу, або ж взагалі змінити обстановку та поїхати кудись навіть на один день. Просто потрібно відпочивати так, як подобається саме вам і щоб це приносило задоволення.

Також не менш важливим є не перепрацьовувати. Не потрібно працювати надгодини та брати роботу додому. Вдома потрібно старатись більше концентруватись на своїх справах. Якщо можливо, то не працювати на вихідних, якщо звісно це не щось важливе і дійсно потрібно це зробити.

Статті, які можуть вас зацікавити:

Як позбутися почуття провини

Як вибратися зі стану абсолютної апатії 

Може бути така ситуація, що вам не подобається ваша робота. Не потрібно на силу залишатись та працювати, звільніться та знайдіть іншу роботу, ту яка вам буде більше до душі, так можливо на початку буде складно, але пізніше ви зможете працювати на такій роботі, яка буде приносити вам більше задоволення. Можливо ви хочете підвищення у роботі, чи хочете піти на курси, щоб освоїти щось нове. Не потрібно боятись змін, та спробуйте вчасно позбуватись того, що не приносить вам радості.

 • Старайтесь робити регулярні перерви протягом робочого дня. Не потрібно працювати безперервно, так можна швидше відчути втому, а навіть 15 хвилин перерви між роботою по декілька раз(залежно від кількості робочих годин) дозволить не так швидко втомитись.
 • Не потрібно забувати за наше тіло. Дуже часто воно дає нам певні сигнали і головний біль, який здається нам цілком звичайним, може бути сигналом, який дає нам наше тіло при вигоранні, воно дає знак, що потрібно вгамуватись та трохи відпочити.
 • Не потрібно забувати за сон. Якщо ви не можете заснути, не потрібно зразу ж звертатись до медикаментів або ж навіть до алкоголю, порушення природнього сну може привести не до дуже хороших наслідків, тому перш за все потрібно налагодити якість сну. Якщо вчасно засинати, та мати повноцінний сон, не буде так важко зранку прокидатись та засинати вночі. Перед сном спробуйте використовувати медитативні техніки, які допоможуть вам розслабитись та заснути.
 • Старайтесь виділяти час, щоб спокійно організовувати свої процеси, адже якщо накопичується багато роботи з’являється дезорганізація, яка заважає спокійно виконувати роботу.
 • Не забувайте про рідних та друзів, які насправді можуть вам допомогти при вигоранні, їхня підтримка та час проведений з ними час допоможе розгладити стрес.
 • Якщо прислухатись до цих пунктів, можливо уникнути емоційного вигорання, адже якщо прислухатись до себе та свого тіла, це не дасть вам потрапити у вир вигорання.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР