як керувати емоціями

Як керувати своїми емоціями?

Як керувати своїми емоціями? Чи часто ви шкодували за дії, які вчинили під тиском емоцій? Як часто ви агресували у зовсім не потрібній ситуації чи сміялися на не зовсім веселій події?

Емоції для людини, як Terra Incognito, – ми не знаємо звідки вони беруться, чому виникають у той чи інший момент і, точно не знаємо, як правильно ними можемо керувати. Мусимо підійти до цієї теми зі всією відповідальністю та поступово розібратися з усіма цими питаннями.

На першому курсі усіх психологів вчать, що психологія, як наука, має такі функції:

  1. Описує
  2. Пояснює
  3. Прогнозує
  4. Контролює

Думаю, що було б круто застосувати таку послідовність і до вирішення нашого питання.

Отож, давайте разом поміркуємо над поняттям емоцій, як дуже важливого психологічного процесу. Емоції з точки зору психофізіологічних процесів – це ніщо інакше, як реакція певних мозкових структур на той чи інший чинник (дію, потребу, уяву тощо). Як ми її можемо вирізнити та навіть виміряти? Тут все просто, ви цю емоцію, або назвали «Я почуваюся розлюченим», або побачили на обличчі, як от посмішку, або взяли супер складний апарат під назвою електро-енцефалограма чи, якийсь подібний, та виміряли передачу імпульсів по шкірі чи по внутрішніх процесах.

Для того, щоб пояснити емоції та зрозуміти скільки їх є, потрібно було б вдатися до написання теорій. Проте, за нас вже це зробило багато дослідників. Досить відомий доктор психології Керрол Ізард виділив 10 найважливіших емоцій: цікавість, радість, здивування, гнів, горе, відраза, зневага, страх, сором та вина. Саме їх ми часто переживаємо, та ними намагаємося керувати. А от психолог Пол Екманн своєю теорією довів, що емоції – це генетичне та соціо-культурне явище. І люди в закинутих племенах Африки, які ніколи не виходили в суспільство розуміють, що коли ми сміємося, то значить ми радісні. До речі, на основі його теорії зняли класний серіал «Теорія брехні». Раджу!

Якщо у вас не виходить справитися зі своїми емоціями самостійно, і ви хочете дізнатися, як навчитися керувати емоціями, наші послуги психолога саме для вас.

як керувати емоціями

Як навчитися керувати своїми емоціями

Ну і перейдемо до найважливішого, – як нам прогнозувати, а найважливіше, керувати своїми емоціями? Ми з вами постаралися зрозуміти, що це за процес, але, щоб зрозуміти свої емоції потрібно їх пережити та пояснити собі – «що це». Можливо ваш крик, чи стукіт кулаком – це зовсім не про агресію, а про страх? Можливо ваша радість, це прихований сором? Хмм… Звучить складно, але на практиці – це не так.

Можна спробувати аналізувати свої емоції, для цього варто заповнити щоденник емоцій. Запишіть туди дві чи три ситуації, де ваші емоції брали верх і вам це було незрозуміло чи не потрібно. Те, що ми розуміємо стає для нас підвладним і ми цим можемо керувати та прогнозувати, що «Цей фільм я не дивитимусь, адже від нього мені буде сумно».

І найважливіше – полюбіть себе та свої емоції. Не варто їх боятися чи соромитися, варто їх прийняти та аналізувати, щоб почуватися впевнено. Пам’ятайте, такий спектр переживань, та певний сигнал про фізичні чи психологічні явища притаманний лише людині і кожній по-особливому.

10 Порад як керувати емоціями

визнайте наявність емоції і назвіть її

Для початку не потрібно розділяти емоції на хороші або погані. Заперечення емоцій неправильний метод управління ними, оскільки пригнічені емоції рано чи пізно виходять на поверхню з руйнівними наслідками.

Якщо ви приймаєте свої почуття, вам буде простіше навчитися ними керувати, інакше це може привести до внутрішнього хаосу.

Намагайтеся давати назви емоціям, які відчуваєте. Аналізуйте емоцію і ставте собі запитання: що за емоцію я відчуваю? чому вона виникла? І давайте відповідь на такі питання. Коли ми починаємо ось так розкладати емоції і розуміти їх природу втрачається сила емоцій і мислення бере верх.

Тому тут потрібно вчитися застосовувати навик усвідомлення.

про що можуть говорити ваші емоції

Кожна людина може розібрати свої емоціі та почуття але, якщо вона буде чесна з собою і постійно ставитиме собі питання.

Наприклад ви злі, знайдіть причину. Це може щось, то людина або певна ситуація. Якщо справа в  людині, подумайте спеціально вона так зробила, що ви відчуваєте тепер злість? Не поспішайте приймати все на свій рахунок. Але якщо все ж це конструктива, тоді поясніть все тій людині прямо, скажіть що для вас важливо.

успіхи і хороші моменти в житті

Цей спосіб дуже простий. Згадуючи в голові хоча б кілька спогадів вашого навіть найменшого успіху, дозволить не концентрувати увагу на поганому.

Наприклад, замість того щоб переживати що спізнюєтесь на роботу, згадайте як вам вдалося поліпшити продаж товару і як ви провели вашу успішну презентацію. Коли будете відчувати що втрачаєте контроль над емоціями, згадуйте моменти за які вас хвалили і коли пишаєтеся собою.

медитації і духовні практики

Якщо змінити ритм дихання, можна відразу помітити як зміниться емоційний стан. Якщо потрібно заспокоїтися, зробіть спокійно вдих і видих кілька разів.

Медитація – це глибокий процес, вона дозволяє людині залишитися зі своєю свідомістю поодинці. Це ефективний метод для розслаблення і концентрації, який допомагає звільнити розум від думок і тривог, заспокоює і приводить думки в порядок.

Дійте по-новому

Спробуйте змінити своє звичну поведінку на емоційні ситуації. Проаналізуйте як ви зазвичай поводитесь в певних ситуаціях і знайдіть для себе іншу модель поведінки. Спробуйте це застосовувати і аналізуйте буде змінюватися ваш емоційний стан, можливо ви вже не так бурхливо відреагуєте на ту чи іншу ситуацію спробувавши вести себе по-іншому.

Зрозумійте природу емоцій

Емоції – це реакції людини на певні ситуацій. Щоб ними управляти, перш за все потрібно розуміти їх природу.

Емоції можуть бути різні, але всі вони виникають на зовнішній або внутрішній подразник.

Емоції існують на рівні людських рефлексів. Нашою природою нам закладено, що завдяки нашим емоціям, ми можемо реагувати на навколишній світ. А ось вже роздуми про ці емоції, так чи не так ми вчинили, аргументи та інше – це навичка, який ми виробляємо протягом життя.

Виділіть час на переживання

Наприклад кожен день визначте для себе час коли ви будете злитися на все що з вами сталося протягом дня. Маючи призначений для цього час по-перше, ви будете злитися вже не з такою силою, але ви пропрацюєте цб емоцію, а по-друге, частіше до встановленого часу ця емоція приходить і зникає потреба її виплеснути.

Побудьте одні

Іноді емоції можуть бути настільки сильними, що зайнятися чимось іншим іншим не допомагають відволіктись. Можна спробувати спосіб побути наодинці. Пройтися одному на свіжому повітрі допомагає відволіктися і тверезо подивитись на ситуацію.

Ведіть щоденник записів думок

Запишіть ситуацію яка сталася, далі емоцію виникла в наступній колоні запишіть думки, які при цьому виникали, далі що ви відповіли та чи влаштовує вас це. Аналізуючи такі ситуації це буде допомагати зрозуміти ваші емоції і виявити їх причину.

Будьте відповідальні за свої дії

Часто буває таке, що наші емоції нас переповнюють і починають “виливатися через край”. Задумайтеся про це коли наприклад кричите на дитину, якщо вона розбила тарілку. Що дитина винесе з цієї ситуації? Що вона погана, поганий настрій і взагалі буде боятися надалі зробити щось не так. Емоції ви то свої звільніть, а потім можете відчувати себе винуватою бути просто варто попросити дитину бути акуратніше, та взагалі це ж просто випадково розбита тарілка.

 

Важливо пробувати і всі ці способи переводити на практику, інакше ці способи просто залишаться способами.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР